Pofonegyszerű eszközzel lehetne feltérképezni a Vénuszt
Az innovatív ötletek gyakran a legegyszerűbbek. A Vénusz légkörében működő léggömbök koncepciója és a Perseverance marsjárón tesztelt MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) rendszer egyesítése új lehetőségeket nyithat meg a bolygókutatásban.
Dr. Michael Hecht, a MOXIE fő kutatója és az MIT professzora csapatával az EVE (Exploring Venus with Electrolysis) projekt keretében dolgozik ezen az elképzelésen. A Vénuszon alkalmazható léggömbök két fő kihívással küzdenek. Az egyik, hogy a hélium vagy hidrogén fokozatos szivárgása idővel csökkenti az emelkedőképességet. A másik nagy gond az energiaellátás lesz, mivel a bolygó 50 órás éjszakái miatt egy potens akkumulátorra lenne szükség. Az EVE projekt a MOXIE rendszeréhez hasonló szilárd oxidos elektrolízis (SOE) technológiával oldaná meg ezeket a problémákat, írja a Universe Today.
Egyszerű eszközzel lehetne feltérképezni a Vénuszt

Illusztráció. Kiemelt kép: depositphotos.com
A MOXIE sikeresen állított már elő oxigént a Mars légköréből, ahol a szén-dioxidot szén-monoxiddá és oxigénné bontotta. A Vénusz felső légköre szinte teljes egészében szén-dioxidból áll, így a folyamat ott is hatékonyan működhetne. Az előállított oxigén és szén-monoxid egyaránt könnyebb a szén-dioxidnál, tehát felhajtóerőt biztosítanának a léggömb számára, ráadásul energiát is termelhetne. A folyamatot fordított irányba működtetve a nappali órákban előállított oxigén és szén-monoxid egy részét éjszaka visszaalakíthatná energiává, amivel kiválthatná a nagy és nehéz akkumulátorokat. Emellett a szén-monoxid akár hajtóanyagként is használható lenne más repülő eszközök számára, amelyek a léggömb állomásként való alkalmazásával működhetnének.
A Vénuszon az SOE rendszernek további előnyei is lennének. Az atmoszféra sűrűsége miatt egy egyszerű légcsavar elegendő lenne az eszköz irányítására, szemben a MOXIE rendszer által használt miniatürizált kompresszorral. A bolygó Naphoz való közelsége szintén kedvező, mivel elegendő napenergia állna rendelkezésre az eszköz működtetéséhez.
Azonban korántsem lesz ilyen egyszerű a küldetés
Természetesen akadnak kihívások is. A Vénusz légkörében található kismennyiségű kénsav korróziót okozhat, ezért a berendezés bizonyos részeit például teflon bevonattal kellene védeni. Továbbá az elektrolízis hatékonyságát is optimalizálni kell, mivel 75%-os konverziós aránynál még éppen csak elkerülhető a tiszta szénlerakódás, amely eldugíthatja a rendszert. A megfelelő egyensúly biztosításával a gázáramok kiegyenlítettek maradnának, így nem befolyásolnák a léggömb stabilitását.
Az EVE projekt nemcsak a Vénusz, hanem más bolygók és holdak, például a Titan atmoszférájában is alkalmazható lehetne. Ahogy a kutatók egyre több részletet dolgoznak ki, közelebb kerülünk ahhoz, hogy forradalmasítsuk a Vénusz és más, légkörrel rendelkező égitestek felfedezését.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén